
Цвіте дика вишня-антипка
Вітаю Вас, дорогі і близькі моєму серцю друзі!Обіцяла Вам більше розповісти про дику вишню. Про вишню-антипку (Prunus mahaleb). Маю щастя запропонувати Вам цікаві свідчення про це дерево, а ще свіже відео, яке вже опубліковано на моєму каналі Ірина Михалевич. Школа писанкарства "Ряст".
Отож, дика вишня. Листя як у груші, крихітні плоди, чорні і гіркі. А де ж знайти вишню-антипку? Де її побачити?
Часто зустріти вишні-антипки можна на Одещині, Полтавщині, Київщині, Хмельниччині, на Херсонщині.


У Чернігові росте найстаріша в Україні вишня-антипка, її приблизний вік — 115-120 років. Про це я довідалася завдяки Євгену Косяненку. Щовесни дерево квітне і плодоносить. Для багатьох чернігівців ця антипка є особливою, тому щовесни її стараються обов'язково відвідати.
Пагони з цієї вишні багато років розсаджували по Чернігову. Тепер деревця від "антипки-мами" можна побачити і в інших парках міста, на території шкіл та садочків.
Еколог Юрій Капенко, коли давав коментар журналістові
https://24tv.ua, розповів: "Вона їстівна, але смак її не дуже привабливий. Смак вишні-антипки більше має принаду для птахів. Птахи її їдять і відповідно розносять з послідом кісточки".
Цікавими є свідчення Олени Мартинюк. Пані Олена говорить, що в дитинстві збирала плоди антипки з бабусею. Плоди складали у пляшку, засипали цукром, а коли перебродить, вживали, щоб не болів живіт. Це було на Красилівщині в Хмельницькій області. Зараз ті дерева вирубані, землю роздали дачникам.
Є також свідчення, що на Хмельниччині, в селі Гораївка, на схилі Дністра і досі росте один величезний кущ.
Цікаво, ща на півночі Миколаївщини (Первомайський район), антипка росте в лісосмугах, і там її називають чЕрех. Це мені стало відомо з розповіді Раїси Дорошенко-Солонар.
Олена Понаріна ділиться дитячими спогадами і розповідає, що діти в місті Брянка, Луганщина, чавили з плодів антипки сік, робили чорнила, писали гілочками, "готували" їжу... Росли антипки в місті, серед п'ятиповерхівок.

В Умані вишня-антипка росте по лісосмугах, там її насаджували Зелені господарства.
Олена Горобченко так розповідає: збираємо насіння, використовуємо сіянці як підщепу. У цьому році плодів багато, маємо кілька зграйок костогризів, що ласуюють кісточками.
5 років тому серед сіянців з'явився альбінос, ми його відібрали, тепер росте дерево, а на ньому одна гілка завжди варієгатна і плоди на ній коли зелені - білого кольору.
Цікаво, що на Прикарпатті поширеними є не вишні-антипки, а дикі черешні. Чим відрізняються? В антипки листя дуже схоже на грушеве, а в дикої черешні листя крупне, зовсім як у культурних сортів черешень. Стовбур дика черешня має міцний, широкий, саме дерево чимале, високе, а тільки плоди крихітні, чорні і гіркі на смак. Бачила таке дерево на відео, що мені люб'язно надіслала Наталія Склярова.


Навкруги Кам'янця-Подільського багато самосійних простих вишень, вони мають гіркуватий присмак, тому дітьми їли їх трохи, руки і одяг іноді показував, що смакували. Це так пані Тетяна розповідає. Хтось із ними цілими і пиріжки пік у печі... але то були пиріжки з кісточками. Уже кілька років той регіон з пониженням ґрунтових вод, мала кількість опадів і багато сухостою в посадках ...


На Київщині вишня-антипка зустрічається на півдні області,Тетіївський район, часто - обабіч залізничних колій, в інших місцях рідко. Це свідчення Валентина Касянчука.
Анастасія Данильченко стверджує, що в лісі, край столиці, ростуть такі дикі вишні. І біля її будинку старе дерево є, на ньому саме маленькі і гіркі ягоди.
Найцікавіше, каже пані Анастасія, що в лісі ці дерева настільки високі й дужі, що ми довго не могли розгледіти плоди і листя, тільки за гілками, що впали, змогли зрозуміти, що це антипка.
Олена Іщенко бачила дику вишню в сосновиму лісі в Биківні. Наталія Гальченко зустрічала дерево у Бортничах.


На Січеславщині вишня-антипка росте у штучних соснових насадженнях на пісках, по берегах річок, по схилах біля штучних насаджень, говорить Ірина Іванько.
Можна припустити, що здебільшого так є по всій Україні. Адже соснові бори в 50-60 роках висаджували багато де. У Кропивницькому теж, до прикладу. Про це мені розповіла моя подруга Оксана Корнієнко, мешканка Кропивницького. Там антипка зростає в урочищі “Салганні піски”, це свідчення Світлани Буріки.


На Херсонщині (селище Горностаївка) досить часто можна антипку побачити в лісосмугах навколо Каховського водосховища, котрі були висаджені в 1950-56рр. Стверджує Олена Ташкінова. Це велетенські кущі. Найбільше їх у балках Вербова, Широка, Каїрка.
На Черкащині, каже пані Людмила, є село Вільхівчик, це поряд із Корсунь-Шевченківським. Там залишився сосновий ліс, його посадили 50 років тому. Ось у цьому лісі теж росте антипка.


На Полтавщині, як говорить Юлія Клімова, антипка росте у лісках, на дачах, за містом, у селах коло міста.
В Лозовій, що на Харківщині, у місті є алея з антипок. Дерева вже дуже високі. Так розповіла Галина Лиман. А в Запоріжжі вишня-антипка росте на центральному сквері міста й на гранітному березі річки. Це з розповіді Lika Eismont.


Одеса. Навколо міста у степах кругом можна зустріти вишню-антипку. Яна Веселуха розповідає, що її приваблює листя антипки. Це неймовірний аромат мигдалю з ваніллю.
До уваги тих, хто полюбляє різні чаї і сам ферментує. З листя антипки виходить, ну, дуже смачний, ароматний і корисний чай.
У процесі ферментації з'являється потужний аромат мигдалю і ванілі з нотою вишні. Коли проходять всі етапи виготовлення чаю, коли він відстоїться, на виході ми маємо ексклюзивний напій. Спробуйте зробити - не пожалкуєте, радить пані Яна.
Стигла вишня-антипка. 6 липня 2025 року, ОлександріяА мені залишається додати рецепт приготування барвника для писанок.
Беремо жменю плодів, додаємо 180 мл води, варимо на повільному вогні 15 хвилин. Як відвар постоїть 10 хвилин, проціджуємо крізь сито і додаємо галун на кінчику ножа. Ретельно перемішуємо. Оце барвник готовий.
Також дуже вдячна всім, хто відгукнувся на моє питання про антипку. Мало знати, як виглядає рослина, цінно розуміти, де саме можна її побачити.
Друзі, запрошую Вас до перегляду мого свіжого відео про фарбування писанок плодами вишні-антипки. Посилання на відео - в першому коментарі.
Щиро дякую Вам за підтримку та тепло спілкування! Разом до перемоги!